Weź udział w ankiecie...
Krzysztof Labus jest obecnie zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Geologii Stosowanej Politechniki Śląskiej. Ukończył studia na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, i rozpoczął karierę zawodową jako geolog w Państwowym Przedsiębiorstwie Geologicznym w Katowicach. Habilitację uzyskał na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej Technologii. Pracował także, jako pracownik badawczy dla Instytutu Stosowanej Analizy Systemowej (Austria) i jako specjalista w Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska.
Od kilku już lat rozwijanym przez niego tematem są badania eksperymentalne i modelowanie hydrochemicznych efektów sekwestracji gazów kwaśnych (dwutlenku węgla i siarkowodoru) w poziomach wodonośnych. Poświęcone temu zagadnieniu są m.in. kierowane przezeń projekty badawcze (MNiSW i NCN), mające na celu sprecyzowanie możliwości i konsekwencji przechwytywania CO2 migrującego do poziomów wodonośnych południowej części GZW w przypadku niekompletnej sorpcji tego gazu, zatłaczanego do pokładów węgla. Umożliwiły on także oszacowanie przydatności tych poziomów do bezpośredniej sekwestracji CO2.
Krzysztof Labus jest członkiem m. in. rad naukowych Instytutu Nafty i Gazu – PIB, oraz Institute of Clean Technologies for Mining and Utilization of Raw Materials for Energy Use (Ostrawa), a także członkiem Komitetu Technicznego - Górnictwa Nafty i Gazu Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
Dane do kontaktu:Grzegorz Leśniak jest obecnie zatrudniony na stanowisku adiunkta w Instytucie Nafty i Gazu – Państwowym Instytucie Badawczym, pełni zarazem funkcje kierownika Zakładu Geologii i Geochemii INiG - PIB. Ukończył studia na Wydziale Geologii i Geofizyki Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie i rozpoczął karierę zawodową jako petrograf - mineralog w INiG w Krakowie. Doktorat uzyskał w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie.
Główne aspekty jego pracy zawodowej związane są z pracami dla firm poszukujących złóż węglowodorów, zainteresowania naukowe to głównie powiązanie analiz petrograficzno – mineralogicznych, procesów diagenetycznych zachodzących w skałach z ich wpływem na rozwój przestrzeni porowej, ocena procesów migracji węglowodorów oraz eksperymentalne badania laboratoryjne przepływów mediów złożowych w skałach zbiornikowych. Od kilku lat podstawowym problemem badawczym jest poszukiwanie złóż tight i shale gazu oraz rozpoznanie obszarów ich występowania.
Grzegorz Leśniak jest członkiem rady naukowej Instytutu Nafty i Gazu – PIB.
Dane do kontaktu:Piotr Kasza jest obecnie zatrudniony na stanowisku adiunkta w Instytucie Nafty i Gazu – Państwowym Instytucie Badawczym, pełni zarazem funkcje kierownika Zakładu Stymulacji Wydobycia Węglowodorów INiG - PIB. Ukończył studia na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie i rozpoczął karierę zawodową w INiG w Krakowie. Doktorat uzyskał w roku 2002 na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Główne aspekty jego pracy zawodowej związane są z pracami dla firm poszukujących i udostępniających złoża węglowodorów, zainteresowania naukowe to głównie opracowywanie technologii zabiegów stymulacji wydobycia węglowodorów ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych. W ostatnim czasie szczególnie koncentruje się nad technologiami szczelinowania łupków. Jest konsultantem technologicznym w zakresie stymulacji firm poszukiwawczych.
Piotr Kasza jest członkiem rady naukowej Instytutu Nafty i Gazu – PIB.
Dane do kontaktu:Aly Hamouda uzyskał doktorat na Imperial College Science and Technology, University of London. Obecnie jest profesorem na Uniwersytecie Stavanger w Norwegii. Jest także wykładowcą na Uniwersytecie w Archangielsku (Rosja) i na Uniwersytecie Tromso w Norwegii. Jest członkiem Norweskiej Akademii Nauk i komitetu redakcyjnego serii poświęconej chemii złóż węglowodorów wydawanej przez Węgierską Akademię Nauk.
Przez 15 lat, jako doradca ds. produkcji i inżynierii złożowej, był pracownikiem Phillips Petroleum (obecnie Conoco Phillips). Pracował także dla Conoco Phillips Research Center, w badaniach związanych z uszkodzeniem przepuszczalności. Jest autorem licznych projektów naukowych i przemysłowych oraz publikacji związanych z intensyfikacją produkcji ropy (iniekcje wody , CO2 oraz WAG ) oraz zapewnieniem dopływu do odwiertów. Otrzymał nagrody Award of Excellence” (1995) oraz „Performance Award" (1992, 1993 i 1997) nadane przez Phillips Petroleum Company . Na Uniwersytecie Gubkina (Moskwa) gościnnie prowadzi wykłady poświęcone zagadnieniom interakcji pomiędzy cieczami a ośrodkiem skalnym. Aly Hamouda prowadzi także, w wielu krajach świata, warsztaty i kursy na temat zapewnienia dopływu do odwiertów oraz dotyczące problematyki EOR.
Dane do kontaktu: