Weź udział w ankiecie...
Politechnika Śląska jest największą uczelnią techniczną Śląska, a równocześnie jedną z największych w Polsce, obecnie kształci około 30 000 studentów na 13 wydziałach na 48 kierunkach. Jest jednostką o wielkim potencjale badawczo-dydaktycznym. Jej działalność wywiera stymulujący wpływ na rozwój Śląska i przyczynia się znacząco do tworzenia gospodarki opartej na zarządzaniu wiedzą
Kluczową rolę w projekcie ENFLUID odgrywa Wydział Górnictwa i Geologii. Wydział opiera sie na kadrze 34 profesorów oraz 120 doktorów; jego działalność obejmuje badania z zakresu nowoczesnego górnictwa, bazującego na właściwym rozpoznaniu geologicznym złóż kopalin, ekonomicznie efektywnym wydobywaniu surowców, wykorzystaniu energooszczędnych i niezawodnych maszyn, przy równoczesnym spełnieniu wymagań bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
Istotną rolę w projekcie posiada Wydział Chemii Politechniki Śląskiej, który zatrudnia: 30 pracowników samodzielnych, w tym 17 profesorów tytularnych. W 2011 wydział był zaangażowany w realizację 23 granty. Pracownicy uzyskali 16 patentów, a kolejne zgłoszone 23 wnioski oczekują na zakończenie postępowania patentowego .
Rola Politechniki Śląskiej w projekcie ENFLUID polega na przeprowadzeniu eksperymentów dotyczących długotrwałego oddziaływania energetyzowanych cieczy szczelinujących ze skałami zbiornikowymi. Zapewniony dostęp do odpowiednich komór reakcyjnych pozwala na prowadzenie takich eksperymentów z jednoczesnym pomiarem nie tylko temperatury i ciśnienia, lecz również odczynu pH. Kolejnych z zadań stojących przed Politechnika Śląską jest opracowanie modeli matematycznych zjawisk geochemicznych związanych ze szczelinowaniem.. Politechnika będzie również odpowiedzialna za badania nad możliwością oczyszczania i recyklingu płynów zwrotnych ze szczelinowania. Ich wyniki będą miały kluczowe znaczenie dla zastosowania energetyzowanych cieczy szczelinujących na tych obszarach, gdzie występuje deficyt zasobów wodnych lub nałożone są szczególne wymagania dotyczące ochrony środowiska.
Osoba do kontaktu:
dr hab. Krzysztof Labus prof. Pol. ŚlInstytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy jest jednostką badawczo-rozwojową, podlegająca Ministrowi Gospodarki, pracującą na potrzeby przemysłu naftowego i gazowniczego. Kierunki merytorycznej działalności Instytutu wpisują się w krajową i europejską politykę zrównoważonego rozwoju energetyki. Instytut zajmuje się oceną perspektyw poszukiwawczych ropy naftowej i gazu ziemnego metodami geologii, geofizyki, geochemii i mikrobiologii, poszukiwaniem i eksploatacją złóż węglowodorów, a także ochroną środowiska w przemyśle naftowym. INiG ma duże doświadczenie w badaniach nad zachowaniem się CO2 w warunkach złożowych, modelowaniu PVT, intensyfikacji produkcji węglowodorów poprzez zatłaczanie CO2, wtórnych metodach eksploatacji. Osiągnięcia naukowe Instytutu potwierdzone są przez 1100 patentów, w tym 10 zagranicznych praw patentowych, 145 krajowych wzorów użytkowych i 20 polskich znaków towarowych.
Do głównych zadań Instytutu Nafty i Gazu będzie należało pozyskanie próbek skał i przeprowadzenie ich kompleksowych analiz petrofizycznych i geochemicznych przed i po eksperymentach z użyciem energetyzowanych cieczy szczelinujących. Ponadto, INiG będzie odpowiedzialny za przygotowanie cieczy energetyzowanych, które zostaną wykorzystane w doświadczeniach szczelinowania. Po przeprowadzeniu doświadczeń próbki będą odpowiednio zbadane ponownie. Posiadana specjalistyczna aparatura i związana z nią metodologia badań zostanie odpowiednio zmodyfikowany w sposób, który umożliwi przeprowadzenia zaplanowanych badań, co da rezultaty o znaczeniu praktycznym i naukowym.
Osoba do kontaktu:
mgr inż. Renata Cicha-SzotPodstawowym zadaniem Uniwersytetu Stavanger (UiS) w projekcie ENFLUID są badania interakcji CO2 z innymi składnikami płynów szczelinujących i wzajemnych relacji między płynów i skałami formacyjnymi. Badania te przeprowadzone będą na najwyższym światowym poziomie techniki. Dostarczą one nowych danych, nie znanych dotąd dla próbek z polskich złóż. Badania te będą miały na celu określenie zmian własności skał pod wpływem zastosowanych cieczy energetyzowanych. Kolejnym istotnym zadaniem partnera norweskiego jest wprowadzenie zmian do istniejących linii testowych (posiadanych przez Instytut Nafty i Gazu) oraz rozwój odpowiedniej metodologii pomiaru zmian zachodzących w skałach formacyjnych pod wpływem cieczy energetyzowanych.
Wydział Inżynierii Naftowej UiS jest wiodącym ośrodkiem kształcenia inżynierów naftowych i ośrodkiem badawczym w dziedzinie inżynierii naftowej. Wydział ten (IPT) w niektórych obszarach badań naftowych (np. w dziedzinie zwiększenia efektywności wydobycia ze skał węglanowych) znajduje się wśród najlepszych ośrodków badawczych na świecie. Wydział ściśle współpracuje z Międzynarodowym Instytutem Badawczym w Stavanger (IRIS). Współpraca ta zacieśniła się od czasu gdy Rogaland Research (dziś IRIS) został zlokalizowany na terenie kampusu uniwersyteckiego. Do celów badawczych wykorzystywane są: pełnowymiarowa morska platforma wiertnicza i otwory wiertnicze służące do testowania i udoskonalania sprzętu wiertniczego.
Prof. Aly A. Hamouda